Streik i hotell- og restaurantbransjen
Vi har tatt ut 330 medlemmer på riksavtalen i streik for å få anstendig lønnstillegg og trygghet ved sykdom.
Vi er i streik
Det har ikke blitt enighet om riksavtalen i årets tariffoppgjør. NHO Reiseliv møtte oss ikke på kravene om rettferdig lønnstillegg og forskuttering av sykepenger. For våre medlemmer handler dette om helt grunnleggende økonomisk trygghet i hverdagen.
Parat har derfor tatt ut 330 ansatte innen hotell- og restaurant-, serverings- og cateringsbransjen i streik. Streiken kan bli ytterligere trappet opp hvis NHO Reiseliv ikke kommer oss i møte på noen av kravene.
Hvorfor streiker vi?
Vi streiker fordi hotell- og restaurantansatte fortjener en lønn å leve av og trygghet ved sykdom. I dag tjener hotell- og restaurantansatte kun 76,4 prosent av en vanlig industriarbeidelønn. Og blir de syke, kan de risikere å vente i flere måneder på å få sykepenger.
Vi streiker ikke for moro skyld, vi streiker fordi det er eneste utvei. Når arbeidsgiversiden ved NHO Reiseliv nekter ansatte grunnleggende økonomisk trygghet, er vi nødt til å ty til arbeidskamp.
Se også: Spørsmål og svar om streiken i hotell- og restaurantbransjen
Informasjon til deg som er tatt ut i streik
Alle som tas ut i streik, får direkte informasjon fra Parat. Skulle du allikevel ha spørsmål, kan du snakke med din lokale tillitsvalgt, eller kontakte forhandlings- og arbeidslivsavdelingen i Parat.
Vi har samlet informasjon om streik på en egen streikeside. Her finner du forhåpentligvis svar på det du lurer på.
Nedlastbart flygeblad
Vi har laget et flygeblad med informasjon om streiken. Du kan laste ned og printe ut flygebladet hvis du ønsker.
Virksomheter der Parat-medlemmer er i streik
- Compass Group Norge AS v/ Lakkegata 23 – kantine i YS-huset
- Oslo Plaza Hotel AS
- Peppes Pizza AS v/ avd. 12 Drammensveien 10
- Radisson Blu Hotel Nydalen
- Scandic Hotels AS v/ Grand Hotel Oslo
- Scandic Holmenkollen Park Hotel
- Scandic Hotel Solli
- Strawberry Hotel AS v/ Amerikalinjen
- Scandic Lillestrøm
- Scandic Sjølyst
- Scandic St. Olavs plass
Streikevakter
Det vil stå streikevakter ved Oslo Plaza, Amerikalinjen og Grand Hotel mellom klokken 08.00 og 17.00 hver mandag til fredag så lenge det er streik.