Les

Stor nedgang i antall lærlinger som er permittert

Mange av lærlingene som ble permittert er nå tilbake på jobb Foto: iStock
For et år siden var hver tiende lærling permittert, og på det meste var 4.400 lærlinger permitterte på grunn av koronapandemien. Nå er tallet under 200.
Av NTB Publisert dato 23.06.2021 8:45 redigert 23.06.2021 13:52

– Mange virksomheter har hatt utfordringer som følge av koronapandemien, men det har variert hvor mye lærlingene og lærekandidatene har vært berørt. Noen har opplevd få endringer, mens andre har måttet tilpasse seg endringer i arbeidshverdagen eller blitt permittert, sier avdelingsdirektør Irene Hilleren i Utdanningsdirektoratet.

Det var lærlinger i restaurant- og matfag som ble hardest rammet av permitteringer. I et notat der Utdanningsdirektoratet har oppsummert følgene av koronapandemien for fagopplæringen, kommer det også fram at det har blitt færre nye lærlinger enn tidligere år, men at interessen for læreplass fortsatt er stor.

Strenge smitteverntiltak gjorde det vanskelig å få gjennomført fag- og svenneprøver våren 2020.

© Parat -
din arbeidstakerorganisasjon i YS

Org.nr. 971 480 270

Personvernregler i Parat
Parats presserom
For arbeidsgivere
RSS nyhetsstrøm



Våre nettsteder:  

parat.com
parat24.com
paratkompetanse.com 
parattariff.com  
parat.com/pensjon
parat.com/tillitsvalgt 
parat.com/ledere 
parat.com/ung
Kontakt oss

Tlf: +47 482 10 100

forhandling@parat.com
tariff@parat.com
webmaster@parat.com

Lakkegata 23
Postboks 9029 Grønland
0133 Oslo
Vi er Parat - 

og vi jobber for at
du skal få en enda
bedre arbeidsdag!

Mer om vår visjon

Hei, jeg heter Ståle. Hva kan jeg hjelpe med?
Cookie Consent Popup