Enighet om grossistoverenskomsten

Natt til torsdag, etter mer enn to dager med forhandlinger, kom partene til enighet om grossistoverenskomsten. Alle medlemmer vil få 3,60 kroner i generelle tillegg, og minstelønnen øker med rundt 7 kroner.
Parat forhandler med Virke om overenskomsten, som omfatter Parat-medlemmer som jobber på lager og i varedistribusjon.
Parats forhandlingsleder Kjell Morten Aune mener endringene i lønn og arbeidstid vil ha stor betydning for medlemmene.
– Alle medlemmer får altså 3,60 kroner i generelle tillegg fra 1.april. Sammen med endringene i garantilønn, som ble avtalt i mars, øker minstelønnen med dette 7,08 kroner.
Også bestemmelsene om arbeidstid har vært under forhandling.
– Her ble det gjennomslag for styrking av den bedriftstilpassede arbeidstidsordningen, ved at jobbing med forskjøvet arbeidstid nå må avtales og ikke lenger ensidig fastsettes av arbeidsgiver.
I tillegg skal det forhandles lokalt.
– I de fleste bedrifter bør det være mulig å hente ytterligere kroner i lokale lønnstillegg. Samlet sett oppfatter vi at de generelle tilleggene og grunnlaget vi har lagt for lokale oppgjør samlet sett bør gi våre medlemmer sin del av verdiskapningen i bedriften, sier Aune.