www.parat.com \  Tariff 2012
Større skrift: A A A
Share | Print

18.04.2012

Oppjusterte kravene

YS Kommune leverte tirsdag oppjusterte krav til KS. Ett av dem omhandler deltidstilsatte med merarbeid i mer enn to år. De skal være sikret utvidet arbeidsforhold.





Dette er de viktigste, reviderte kravene fra YS Kommune:

- Et generelt tillegg til alle ansatte

- Heving av minstelønnsnivåene utover det generelle tillegget

- Ubekvemstillegg

- Jevnere lønnsvekstsikring/ansiennitetsopprykkstakt enn det som ligger i dagens tariffavtale

- Et nytt minstelønnsnivå for fagarbeidere/tilsvarende med tilleggsutdanning av ett års varighet som ligger mellom fagarbeider- og høyskolenivået

- Utjevne ulikhetene i lønnsnivået for høyskolegruppene i kapittel 4B og 4C med vekt på begynnerlønningene

- At lederes avlønning må stå i et naturlig forhold til de arbeidstakerne de er satt til å lede

- At den enkelte arbeidstakers lokale lønnstillegg ikke blir spist opp av senere sentrale lønnsjusteringer eller ansiennitetsendringer

- At vikarer skal ha samme lønns- og arbeidsvilkår som i KS tariffavtale også hva gjelder pensjonsrettigheter

I sitt kravdokument tar YS Kommune opp en rekke forhold knyttet til heltid/deltid.

Deltidstilsatte som har hatt merarbeid i mer enn to år, skal være sikret utvidelse av sitt arbeidsforhold tilsvarende det antall timer de faktisk har arbeidet de siste tolv månedene.

Arbeidsgiver skal informere og drøfte prinsippene for bruk av deltidsstillinger med de tillitsvalgte minst to en ganger i året. Prinsipper og retningslinjer skal bygge på følgende forutsetninger:

- Deltidstilsatte skal melde fra om de ønsker utvidet stilling

- Det skal vurderes om kompetanseheving kan kvalifisere til utvidelse av arbeidsforholdet

- Lokale drøftinger skal som hovedregel resultere i utvidelse av stillingen for de aktuelle arbeidstakerne

- Det er ingen forutsetning at den deltidstilsatte skal måtte ta hele den ledige stillingen

YS Kommune har også krevd en viktig endring i pensjonsrettigheter ved bortsetting av tjenester.

”I de tilfeller kommunen/fylkeskommunen får lovfestede tjenester utført av private/ideelle virksomheter, skal de ansatte i disse virksomheter ha samme pensjonsrettigheter som om oppgavene ble utført av kommunens/fylkeskommunens egne ansatte. Ved konkurs eller opphør av slike virksomheter på annen måte, skal kommunen/fylkeskommunen påse at pensjonsrettighetene til de ansatte ivaretas”, heter det i kravet fra YS Kommune.

Tilbud nr 2 fra KS, 20. april