24.04.2008
Solid ja i YS til resultatet i NHO-området
Nærmere 80 prosent av YS sine medlemmer i NHO-området har stemt ja til meklingsresultatet. - Et så solid ja-flertall forteller at de fleste er godt fornøyd med den jobben vi har gjort, sier YS-leder Tore Eugen Kvalheim.

I dag leverte YS-leder Tore Eugen Kvalheim (t.v.) resultatet av uravstemningen blant YS-medlemmene til meklingsmann Geir Engebretsen. Foto: Liv Hilde Hansen
Nærmere 80 prosent av YS sine medlemmer i NHO-området har stemt ja til meklingsresultatet. - Et så solid ja-flertall forteller at de fleste er godt fornøyd med den jobben vi har gjort, sier YS-leder Tore Eugen Kvalheim. Klokken 14.00 i dag overleverte han resultatet av uravstemningen til Riksmeklingsmannen.
78,5 av YS sine medlemmer i NHO-området har stemt ja i uravstemningen. 21,5 prosent har stemt nei. Valgdeltakelsen endte på 32 prosent.
- Vi har sikret en god AFP-avtale og bidratt til en reallønnsvekst for våre medlemmer. Derfor har styret i YS Privat, Mot to stemmer, valgt å godkjenne Riksmeklingsmannens forslag, opplyser Kvalheim.
I Parat har nærmere 90 prosent av de som har avgitt stemme sagt ja til Riksmeklingsmannens forslag.
- Det er veldig positivt at vi har fått såpass stor oppslutning om meklingsresultatet blant Parats medlemmer, sier en fornøyd Lisbeth Eliasson.
- At så mange av Parats medlemmer valgte å stemme ja, viser at AFP-ordningen vi forhandlet oss frem til oppfattes som såpass god at medlemmene opplever de vil bli ivaretatt den dagen de ikke lenger orker å stå i jobb.
Vedtatt i YS Privat mot to stemmer Resultatet av uravstemningen har kun vært rådgivende, fordi under to tredjedeler av de stemmeberettigede i NHO-området har avgitt sin stemme (32 prosent). Det er årsaken til at styret i YS Privat, med medlemmer i YS/NHO-området, har gjort den endelige godkjenningen av forslaget fra Riksmeklingsmannen.
Vedtaket ble gjort mot to stemmer.
- En del synes kanskje en stemmeandel på 32 prosent er noe lavt, men vi skal huske på at dette er første gang YS har sendt et meklingsresultat fra et samordnet oppgjør ut til uravstemning, understreker Parats leder, Lisbeth Eliasson.
- Til tross for en noe lav stemmeprosent også i Parat, er det svært viktig at medlemmene våre har fått anledning til å si sin mening om resultatet av meklingen mellom YS og NHO.
Nei i Safe og DnMF Av de avgitte stemmene er det flest neistemmer i Safe og Det norske maskinistforbund (DnMF). I Safe stemte to av tre medlemmer nei og i DnMF endte resultatet på 60 prosent neistemmer.
- Der hvor medlemmene ikke har en AFP-ordning har det vært vanskelig å få gjennomslag for Riksmeklingsmannens forslag til løsning. Dette gjelder særlig Safe og DnMF, påpeker YS-lederen.
For medlemmene i Safe og DnMF har det vært økonomien i meklingsforslaget, og ikke forslaget til ny AFP-ordning, som har avgjort om medlemmene har stemt ja eller nei.
- Jeg må respektere at medlemmene i Safe og DnMF har en tro på at forbundene ville fått et bedre resultat ved et forbundsvist oppgjør. For resten av YS-forbundene, der også AFP-ordningen har vært viktig, har det tydeligvis vært mye mer opplagt å stemme ja, sier Kvalheim.
Forbundsvise tilpasninger Oppgjøret har vært ute til uravstemning blant YS-medlemmene i NHO-området og omfatter nærmere 27 tusen YS-medlemmer.
Disse er tilknyttet forbundene Negotia, Parat, Yrkestrafikkforbundet, Safe, Det norske maskinistforbund, Delta og Stafo.
- I meklingen, som ble ledet av YS-lederen og representanter for alle forbundene i YS Privat, var ny AFP-ordning og en økning av medlemmenes kjøpekraft helt sentralt.
- Samtidig ble det gjennomført forbundsvise tilpasningsforhandlinger. Det ble forhandlet på de enkelte avtalene. Resultatet her ble stort sett et tillegg på 50 øre per time. Dette har vært en del av det meklingsresultatet Parats medlemmer har stemt over, opplyser Lisbeth Eliasson.
|
24.05.2013 05:22:47
23.05.2013 18:53:22
23.05.2013 10:11:58
22.05.2013 15:39:11
|
|